Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ESENLER - Esenler Tuna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

ESENLER TİCARET MESLEK LİSESİ İMKANLARI DEĞERLENDİRİYOR

Esenler Ticaret Meslek Lisesi öğretmenlerinin benimsediği, “Eğitimin, Görsellikle Kalıcılığı İlkesi”, dersleriyle ilgili bölgelerinde yer alan örnekleri ziyaretleriyle sürüyor.

Esenler Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerinden bir grup, 25 Aralık’ta Esenler Belediyesi Geri Dönüşüm Tesisi’ni ziyaret ettiler. Ziyaret Uluslararası İlişkiler ders öğretmenlerinin çalışmalarıyla,  “Küresel Sorunlar: Çevre Kirliliği ve Geri Dönüşüm” konusu çerçevesinde düzenlendi. Ön çalışma ve bilgileri alan öğrenciler, geri dönüşümle ilgili sorularına cevap bulabilmek için ziyarete ilgi gösterdiler.

gezigezigezi

       Ziyarette öğrencilerle tesis sorunlusu Tuncay Beyle Bölge Şefi Hasan Bey ilgilendi. Öncelikle tesis içerisi öğrencilere gezdirildi. Tesisi gezen öğrenciler plastik, kağıt, teneke, cam, metal gibi atıkların tesiste ayrıştırıldığını canlı olarak gördüler. Tuncay Bey hiçbir atığın boşa harcanmadığını, bazılarının çok değerli atıklar olduğunu öğrencilere gösterdiği, içinde gümüş olduğunu belirttiği röntgen filmi ile anlattı. Öğrenciler atık toplama aracı ve nakil araçlarının atık boşaltım ve alımı ile günlük atık miktarını ölçme amaçlı tartımı da canlı olarak gördü.        

 Çalışanlar, çalışma biçimi, tesis ve makineler ile tesisin Esenler’e katkıları hakkında bilgi verilen öğrenciler daha sonra detaylı soruları için salona alındı. Salonda öğrencilerin sorularını cevaplandıran Hasan Bey “Geri dönüşümle ilgili Esenler’i ev ev ziyaret ederek bilgilendirme çalışmamız var. Ancak herkese ulaşılamıyor. Siz öğrenciler bizden dinlediklerinizi ailenize ve çevrenize anlatarak bizim işimize yardımcı olursunuz” dedi. Öğrencilerin sorusu üzerine Tuncay Bey geri dönüşümün sadece çevre temizliği olarak algılandığını oysa Esenler’de bu proje ile istihdam da oluşturulduğunu ve EDİM’e de katkı sağlandığını belirtti. Hasan Bey ise geri dönüşümle çevre temizliği, istihdamın yanında halk sağlığının da korunduğunu belirtti. Pil toplamada amacın halkı radyasyondan uzak tutmak olduğunu, pilin sadece metal kısımlarının geri dönüştüğünü belirtti.

              Tesisin 2005 yılında çalışmaya başladığı ve 2010’da açılışının yapıldığı, tesisin okullara (defter dağıtımı) ve EDİM’e olan katkısı (atık sıvı yağdan sabun yapılması) da verilen bilgiler arasında yer aldı. Her geçen gün atık toplama ve ayrıştırma konusunda daha etkili olduklarını belirten Tuncay Bey bilinçlendirmelerin devam ettiğini belirtti. Tuncay Bey tesisin İstanbul çevresinde öncü olduğunu da sözlerine ekledi. 

Yayın: 2013-01-14 - Güncelleme: 2013-01-14 14:32:09 - Görüntülenme: 278